لوله های جمع آوری کننده سرم خون

1-1- لوله های ساده (با درپوش قرمز)

لوله ساده به جمع آوری سرم برای تست های بیوشیمی، ایمونولوژی و سرولوژی کمک می کند. وظیفه اصلی این لوله ها جداسازی سلول های خونی و فیبرین با کمک سانتریفیوژ و به صورت طبیعی می باشد. با این لوله ها خواص فیزیکی و شیمیایی نمونه ها بدون ورود آلودگی حفظ می شود.

1-2-لوله های لخته زا (با درپوش قرمز)

لوله های لخته زا به جمع آوری سرم برای تست های بیوشیمی، ایمونولوژی کمک می کند. دیواره داخلی لوله با مواد لخته زا پوشش داده شده است که موجب لخته زایی پس از جمع آوری خون به داخل لوله می شود. مقدار مناسب ماده لخته زا باعث می شود تا در بهینه ترین زمان لخته زایی صورت بگیرد که این امر از همولیز خون نیز جلوگیری می کند. در نهایت با سانتریفیوژ سرم از سلول های خونی و فیبرین جدا شده وبرای انجام انواع تست ها ی مورد نظر آماده می شود.

1-3-     لوله های لخته زای ژل دار (با درپوش زرد)

این لوله ها به آماده سازی سرم با کیفیت بالا برای تست های بیوشیمی ، ایمونولوژی و سرولوژی کمک می کند. داخل لوله در قسمت انتهایی مقداری ژل وجود دارد که یک ماده خالص است و خواص فیزیکی و شیمیایی بسیار پایداری دارد. ژل یک واسط فیزیکی و شیمیایی پایدار بین سرم و خون است.در حین سانتریفیوژ نیروی وزنی به ژل وارد می شود که باعث کاهش ویسکوزیته ژل و جریان یافتن آن می شود .به دلیل داشتن دانسیته ما بین سلول های خونی و سرم در میان این دو قرار می گیرد. بدین ترتیب در صورت واژگون شدن لوله، خون با سرم مخلوط نمی شود.

لوله های جمع آوری کل خون

1-1-     لوله EDTA (با درپوش بنفش)

لوله های EDTA برای انجام تست های هماتولوژی به خصوص تست های روتین خونی به کاربرده می شود.EDTA در دیواره داخلی لوله اسپری شده است تا به محض ورود خون با آن مخلوط شودسریع با خون مخلوط شود و از لخته زایی آن جلوگیری کند.EDTA (اتیلن دی آمین تترا استیک اسید) یک ماده آلی ضد لخته می باشد که برای افزایش حلالیت، آن را با کاتیون فلزات ترکیب می کنند. از انواع آنها می توان به K2EDTA و K3EDTA اشاره کرد که از ضد لخته های توصیه شده توسط شورای بین المللی استاندارد در هماتولوژی می باشد . این ماده برای جلوگیری از لخته زایی از فاکتور های انعقادی جلوگیری می کند و هیچ تاثیری بر تعداد سلول های خونی ندارد.

1-2-    لوله ESR (با درپوش مشکی)

لوله ESR برای اندازه گیری نرخ سدیمانتاسیون محلول الکترولیت کاربرد دارد. این لوله ها حاوی 3.8 % تری سدیم سیترات است که یک ضد لخته استاندارد است . این میزان تری سدیم سیترات باعث می شود تا نسبت خون به سدیم سیترات 1 به 4 ثابت بماند که این نسبت برای اندازه گیری نرخ سدیمانتاسیون  برای هر فرد با هر سن و جنسیتی مناسب است.

لوله های جمع آوری کننده پلاسما

1-1-     لوله های PT-PTT (با درپوش آبی)

لوله های PT-PTT به آماده سازی پلاسما برای تست عملکرد لخته زایی کمک می کند این لوله ها حاوی 3.2% (0.109  مول بر لیتر) سدیم سیترات که یک ماده ضد لخته برگشت پذیر است می باشند بدین ترتیب نسبت سدیم سیترات به خون 1 به 9 خواهد شد که برای تست عملکرد لخته زایی مناسب است.

1-2-    لوله هپارین (با درپوش سبز)

لوله هپارین به آماده سازی پلاسما نه تنها برای تست های بیوشیمی اورژانسی بلکه برای تست های رئولوژی خون نیز کمک می کند. دیواره داخلی لوله با لیتیم هپارین و سدیم هپارین پوشش داده شده است. لیتیم هپارین و سدیم هپارین از مواد ضدلخته هستند که با فعال کردن آنتی ترومبین باعث لخته زایی می شوند.

لوله هپارین ژل دار هم از انواع لوله ضد لخته می باشد که به آماده سازی پلاسما با کیفیت بالا برای تست های اورژانسی بیوشیمی کمک می کند. در قسمت انتهایی لوله مقداری ژل وجود دارد که سلول های خونی را از پلاسما جدا می کند و کیفیت نتایج نمونه ها را با جلوگیری از ورود هر گونه آلودگی به نمونه بالا می برند در ضمن به دلیل وجود ژل از مخلوط شدن مجدد پلاسما و سلول های خونی نیز جلوگیری می کنند. نمونه های سانتریفیوژ شده تا 72 ساعت در محیط خنک پایدار هستند.

1-3-    لوله گلوکز (با درپوش خاکستری)

ترکیب سدیم فلوراید و ماده ضد لخته به آماده سازی پلاسما خون برای تست گلوکز کمک می کند. سدیم فلوراید یکی از انواع آغاز گر های واکنش تجزیه گلوکز است. از مواد ضدلخته دیگر می توان به پتاسیم اکسالات، EDTA و هپارین اشاره کرد. این مواد از لخته زایی و همینطور همولیز خون جلوگیری می کنند.ترکیب این مواد با سدیم فلوراید خون را برای تست گلوکز برای طولانی مدت آماده می کنند.

1-4-    لوله EDTA ژل دار ( بنفش)

این لوله حاوی EDTA و ژل می باشد که علاوه بر جلوگیری از لخته نمونه خونی به دلیل وجود ژل در قسمت انتهایی لوله پس از سانتریفیوژ پلاسما را به طور کامل از سلول های خونی جدا می کند.

DigiEye 760 dual

DigiEye 760 Smart

Auto Refractokeratometr

 

 

 

 

 

 

دستگاه اتورفرکتوکراتومتر برای تعیین عیوب انکساری و میزان اعوجاج قرنیه چشم انسان بکار می رود. مقادیر اندازه گیری شده توسط این دستگاه به اپتومتریست درانتخاب لنز تماسی و یا عینک برای بیمار کمک می کند.

دستگاه اتورفرکتوکراتومتر زایس (Visuref 100) در عین سرعت و دقت بالا، داده های دقیق و قابل اعتمادی را نیز برای شما فراهم می کند.تنها با یک دروه آموزشی کوتاه مدت به راحتی قادر به اندازه گیری قطر مردمک، قطر قرنیه، تعیین عیوب انکساری چشم برای همه افراد حتی افراد با لنزهای درون چشمی خواهید شد.

دارای قابلیت تنظیم سر بیمار بوسیله موتور برقی، مانیتور TFT با امکان تغییر زاویه دید، پورت خروجی ویدیو و قابلیت اتصال مانیتور اضافی برای آموزش می باشد.

 

 

 

 

 

 

IOL MASTER

 

 

 

 

 

دستگاه IOL MASTER بیومتری چشم را به منظور محاسبه قدرت لنزهای درون چشمی برای استفاده در جراحی آب مروارید اندازه گیری می کنند.

این دستگاه کمپانی زایس که جزو انواع برتر در نوع خود می باشد، با تحول در اندازه گیری پارامترهای لنزهای درون چشمی برای بیش از یک دهه در کنار جراحان حضور موثر داشته است. همچنین با همکاری متخصصین چشم پزشکی و مهندسین پزشکی برای بهبود استاندارد طلایی بیومتری تلاش هایی صورت گرفته است که نتیجه آن در مدل جدید IOL MASTER این کمپانی تحقق پیدا کرده است.

این دستگاه علاوه بر محاسبه طول آکسیال لنز درون چشمی، میزان اعوجاج قرنیه (Keratometry) را نیز اندازه گیری می کند.

این دستگاه دارای فرمول های متعدد محاسبه از جمله چهار نسل Holladay II ، SRK/T، SRK II، Hoffer، Higis L، Higis می باشد و جدید ترین نسل این فرمول ها یعنی فرمول Holladay II نیز روی نرم افزار این دستگاه نصب شده است.

کاربری آسان، گرافیک زیبا به همراه محاسبات جامع برای تمامی لنزهای درون چشمی رایج و بانک اطلاعاتی بیمار (ULIB) از طریق اتصال اولتراسوند و اندازه گیری A-Scan این دستگاه را منحصر به فرد کرده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

صفحه1 از2